České kameny, které zná celý svět

 
Na území České republiky se nacházejí drahé kameny,
ale pro zpracování do šperků se ve velké míře používají jen granáty a vltavíny.

 

Granáty (pyropy) se nacházejí nejčastěji ve Středohoří a v Podkrkonoší. Je možné je najít v omezeném množství i v dalších oblastech. Granát z Čech se vyznačuje výraznou červenou barvou označovanou jako holubí krev. Velikost jednotlivých zrn je ve velikostech o několik desetin milimetru až po několik milimetrů. Na ilustračním fotu je vidět rozmanitost tvarů a velikosti.

100_9823

Granáty - pyropy se nejčastěji požívají do šperků a to v broušeném tvaru. Pro broušení se vybírají a požívají pečlivě vybrané kameny. To znamená, že se každý musí prohlédnout, jestli má pěknou barvu a není v něm prasklina či inkluze (cizorodá hmota v nerostu). Poté se může začít se samotným broušením. Pro granát se většinou používá hvězdový brus. V bižuterii se většinou využívá jejich náhražka. 

100_9809

Granát se používá převážně do dámských šperků jako jsou přívěšky, náušnice, náramky a brože.

 

 

 

Vltavíny (moldavity) se nacházejí převážně na jihu Čech. Jsou i lokality na Moravě, kde se nacházejí v podstatně menší koncentraci. Vltavíny jsou jedinečné svojí rozmanitostí – tvarem, velikostí a barvou. Pro zpracování do šperků se požívají kameny s výraznou zelenou barvou. Drahých kamenů, které mají tak jedinečnou zelenou barvu se na naší planetě moc nenachází. Z tohoto důvodu jsou šperky s vltavíny celosvětově žádané a vysoko ceněné.

 

Stále častěji se vltavíny do šperků brousí a staly se oblíbené do dámských i pánských šperků. Rozmanitost brusů a velikost kamenů dává velký prostor pro fantazii při výrobě náušnic, přívěšků, náramků a dalších doplňků.