České kameny, které zná celý svět

 
Na území České republiky se nacházejí drahé kameny,
ale pro zpracování do šperků se ve velké míře používají jen granáty a vltavíny.

 

Granáty (pyropy) se nacházejí nejčastěji ve Středohoří a v Podkrkonoší. Je možné je najít v omezeném množství i v dalších oblastech. Granát z Čech se vyznačuje výraznou červenou barvou označovanou jako holubí krev. Velikost jednotlivých zrn je ve velikostech o několik desetin milimetru až po několik milimetrů. Na ilustračním fotu je vidět rozmanitost tvarů a velikosti.

100_9823

Granáty - pyropy se nejčastěji požívají do šperků a to v broušeném tvaru. Pro broušení se vybírají a požívají pečlivě vybrané kameny. To znamená, že se každý musí prohlédnout, jestli má pěknou barvu a není v něm prasklina či inkluze (cizorodá hmota v nerostu). Poté se může začít se samotným broušením. Pro granát se většinou používá hvězdový brus. V bižuterii se většinou využívá jejich náhražka. 

100_9809

Granát se používá převážně do dámských šperků jako jsou přívěšky, náušnice, náramky a brože.

 

 

 

Vltavíny (moldavity) se nacházejí převážně na jihu Čech. Jsou i lokality na Moravě, kde se nacházejí v podstatně menší koncentraci. Vltavíny jsou jedinečné svojí rozmanitostí – tvarem, velikostí a barvou. Pro zpracování do šperků se požívají kameny s výraznou zelenou barvou. Drahých kamenů, které mají tak jedinečnou zelenou barvu se na naší planetě moc nenachází. Z tohoto důvodu jsou šperky s vltavíny celosvětově žádané a vysoko ceněné.

 

Stále častěji se vltavíny do šperků brousí a staly se oblíbené do dámských i pánských šperků. Rozmanitost brusů a velikost kamenů dává velký prostor pro fantazii při výrobě náušnic, přívěšků, náramků a dalších doplňků.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení